ZBIORY ONLINE
Gazomierz
main image
download mark
Galeria zdjęć
Model 3D

Gazomierz

Poznańska Fabryka Wodomierzy i Gazomierzy, / 1963

Autor / Wytwórca

Poznańska Fabryka Wodomierzy i Gazomierzy

Czas i miejsce

Czas powstania:
1963

Miejsce powstania:
Polska, Poznań

Gazomierz miechowy jest najpopularniejszym typem urządzenia mierzącego objętość gazu przepływającą przez niego. Służy do rozliczeń między dostawcą a odbiorcą indywidualnym lub niewielkim przedsiębiorstwem. Konstrukcja tego typu gazomierza jest następująca: dwa miechy napełniają się naprzemiennie gazem i przekazują za pośrednictwem serwomechanizmu swój ruch posuwisto-zwrotny, zamieniany na ruch obrotowy bębenkowego mechanizmu liczydła, służącego do odczytu zużycia surowca. Ograniczona maksymalna przepustowość urządzenia nie pozwala używać go do pomiarów na skalę przemysłową. Rozwiązaniem tego problemu mogą być gazomierze turbinowe (silnikowe), w których ruchomy element (z reguły wiatraczek), napędzany jest przez różnicę ciśnień gazu znajdującego się przed i za gazomierzem. W przemyśle stosuje się też gazomierze manometryczne wyposażone w zwężkę w przepływającym strumieniu paliwa, powodującą mierzalną różnicę ciśnień na wlocie i wylocie z urządzenia.
Widoczny egzemplarz gazomierza miechowego powstał w polskiej firmie PoWoGaz – Poznańska Fabryka Wodomierzy i Gazomierzy, działającej nieprzerwanie od 1925 roku, kiedy powstała jako Warsztaty Naprawcze Wodomierzy przy Wodociągach w Poznaniu. Z biegiem lat rozbudowywano przedsiębiorstwo i rozwijano zakres produkcji, oferując urządzenia związane z wodociągami, gazownictwem i ciepłownictwem. O wysokiej jakości wyrobów świadczy przyznanie firmie Złotego Medalu na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w roku 1929. Dziś, po przekształceniach własnościowych, poznański wytwórca jest częścią grupy Apator.
Ciekawostka: Gazomierz zliczający przepływ gazu nie był jedynym typem narzędzia pozwalającego na uregulowanie należności za zużycie surowca. Istniały też urządzenia wrzutowe, które otwierały zawór gazowy tylko po wrzuceniu monety lub żetonu, umożliwiając pobór konkretnej ilości gazu. Ponadto funkcjonowały także specjalne bony, które pozwalały zapłacić z góry za pewną ilość gazu.

Bibliografia:
Wirtualna wystawa Gazomierze w sieci, Wirtualne Muzeum Gazownictwa, https://wmgaz.pl/wirtualne-wystawy/gazomierze-w-sieci, dostęp 9.05.2021.
Świat się zmienia, my to widzimy, prezentacja firmy Apator Powogaz, Poznań 26.10.2012, dostępna pod adresem: https://www.kierunekwodkan.pl/Resources/art/5344/bmp_508e782577d29.pdf, dostęp 9.05.2021.
Cennik Produktów firmy Apator 2017, nr 02/2017, dostępny pod adresem: https://hvacpr.pl/cenniki/zalaczniki/40, dostęp 9.05.2021.

Gazomierz

Poznańska Fabryka Wodomierzy i Gazomierzy, / 1963

Autor / Wytwórca

Poznańska Fabryka Wodomierzy i Gazomierzy

Czas i miejsce

Czas powstania:
1963

Miejsce powstania:
Polska, Poznań

EFRR