WYSTAWY
Planowana wystawa
main image

Planowana wystawa

WYSTAWA CZASOWA
TRASA DO MIM

Planowana wystawa

Przewidywany termin otwarcia wystawy: maj 2025 r.

Wystawa o roboczym tytule „O-koło… 100 lat polskiej motoryzacji” podejmuje tematykę powstania i rozwoju polskiej motoryzacji w niesprzyjających warunkach gospodarczych kraju peryferyjnego, znajdującego się poza centrum gospodarczym. Wystawa prezentować będzie samochody i jednoślady z XX w. i początków XXI w., konstrukcji rodzimej, jak też produkowane w Polsce na licencjach zagranicznych. Odbiorcy wystawy poznają kamienie milowe na drodze do zmotoryzowania polskiego społeczeństwa oraz dowiedzą się, dlaczego Polska nie została nigdy motoryzacyjną potęgą w kontekście jej uwarunkowań społeczno-gospodarczych.

Na ekspozycji znajdzie się ok. 90 oryginalnych pojazdów z kolekcji Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie oraz kilka obiektów z innych muzeów. Wystawa wzbogacona zostanie o materiały audiowizualne, fotograficzne i interaktywne modele.

Główną narrację uzupełni ścieżka techniczna pomagająca zrozumieć działanie mechanizmów, dzięki którym pojazdy mogą się poruszać.

Wśród obiektów, które będzie można zobaczyć w Hangarze Czyżyny, znajdą się: pierwszy powojenny polski motocykl Sokół 125, samochody polskie na licencji Fiata, prototypy pojazdów, które nie weszły do seryjnej produkcji, różne modele Syren (Syreny 101, 102, 103, 104) i Warszaw, oraz polskie samochody ciężarowe.

Część zabytków można oglądać już teraz na stronie internetowej Muzeum w formie zdigitalizowanej, na dobrej jakości zdjęciach, a także w animacji 3D. Zbiory online

Polecamy szczególnie:

Motocykl WSK M21W2 „Perkoz”

Motocykl WSK M06 B3 „pic”

Motocykl Podkowa 98

Motocykl żużlowy FIS

Prototyp samochodu Polonez sanitarka / van

Prototyp samochodu Honker 4×4 pickup

Samochód osobowy Polski Fiat 126p

Samochód osobowy Fiat 127p

Samochód osobowy Polski Fiat 125p

Powiązane zajęcia edukacyjne