Aktualności AKTUALNOŚCI
Tydzień Krakowianek w MIT
main image

Tydzień Krakowianek w MIT


2023/03/11

Tydzień Krakowianek w MIT

Tegoroczna edycja Miesiąca Krakowianek wypada w marcu. Wydarzenie podkreślające wyjątkową rolę kobiet i ukazujące zarówno te historyczne, jak i współczesne doświadczenia krakowianek będzie miało swoją odsłonę również w Zajezdni przy ul. Wawrzyńca 15.

Muzeum Inżynierii i Techniki w dniach 8-11 marca zaprasza na obchody Tygodnia Krakowianek.

08.03.2023, godz. 12:00 – Słynne polskie architektki

Zajęcia dla uczniów klas 1-3. W ich trakcie poznacie sylwetki polskich architektek, które dzięki swojemu talentowi stworzyły niespotykane w skali świata, budowle. Zobaczymy budynki zaprojektowane przez Dianę Reiter, Barbarę Brukalską czy Helenę Syrkusową. Obiekty mieszkalne i konstrukcje ich autorstwa do dziś można zobaczyć w różnych miastach w Polsce. Na koniec zajęć wspólnie zbudujecie budynek na miarę… XXII wieku.

09.03.2023, godz. 12:00 – Motornicze i ich ulubione tramwaje, czyli historie Zajezdni. Spacer po wystawie „Tramwaje na Wawrzyńca”

Czy dawniej prowadzenie tramwaju było domeną tylko mężczyzn? Która z kobiet jako pierwsza prowadziła krakowskie tramwaje? Na jakich trasach jeździły te pojazdy? Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się w czasie spaceru po naszej zajezdni. Na koniec zajęć każdy uczestnik spotkania spróbuje swoich sił za kierownicą tramwaju. Spróbujemy przestawić nastawnik, tak by tramwaj mógł dojechać do zajezdni.

10.03.2023, godz. 12:00 – Polskie Naukowczynie i ich supermateriały

Pamiętaj Chemiczko młoda: wlewaj zawsze… no właśnie – kwas do wody? A może odwrotnie? W czasie zajęć poznacie sylwetki niezwykłych kobiet, które zrewolucjonizowały świat polskiej nauki. Od Marii Skłodowskiej, przez słynne polskie lekarki, aż do Stefanii Kwolek, która opracowała jeden z najnowszych supermateriałów. Wykonanie kilku ciekawych doświadczeń pozwoli poznać tajniki chemii, fizyki i biologii.

11.03.2023, godz. 12:00 – Spacer śladem Krakowianek

Zapraszamy na spacer ulicami Krakowa. W jego trakcie poznacie sylwetki niezwykłych krakowianek. To kobiety, które, ucząc się i pracując w naszym mieście, dokonywały wielu odkryć i zmieniały oblicze polskiej nauki. Poznacie sylwetki pierwszej studentki AGH, pierwszej pani magister inżynier AGH czy pierwszej kobiety z tytułem doktora medycyny. Spacer rozpocznie się o godz. 12:00 na Dziedzińcu Muzeum (ul. św. Wawrzyńca 15). Poprowadzi go przewodnik miejska Agnieszka Kuźma.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację uczestnictwa! Zapisy są przyjmowane od wtorku do soboty w godzinach 10:00-18:00:

– telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11

– mailowo: rezerwacja@mit.krakow.pl