ZBIORY ONLINE
Motocykl WSK M21W2 „Perkoz”
main image
download mark
Galeria zdjęć
Model 3D

Motocykl WSK M21W2 "Perkoz"

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku, / 1978

Autor / Wytwórca

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku

Czas i miejsce

Czas powstania:
1978

Miejsce powstania:
Polska, Świdnik

W lutym 1970 roku podjęto decyzję o zakończeniu produkcji motocykli w Kieleckich Zakładach Wyrobów Metalowych. Tym samym Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku musiała pokryć całe krajowe zapotrzebowanie na motocykle w klasach 125 i 175 cm3. Na początku 1970 roku przystąpiono w WSK do prac nad nową, zunifikowaną serią motocykli o oznaczeniu M21. Zespołem inżynierów opracowujących nową konstrukcję kierował mgr inż. Jerzy Rebajn. Jeszcze w tym samym roku zbudowano pierwsze prototypy, a już w czerwcu 1971 roku zaprezentowano nową rodzinę motocykli na XI Międzynarodowych Targach Poznańskich.

WSK M21W2 Perkoz to motocykl turystyczny o pojemności silnika 175cm3, opracowany w II połowie lat 70. XX wieku, w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku.
Pod względem konstrukcyjnym bazował na dotychczasowym, podstawowym modelu motocykla tej klasy o oznaczeniu M21W2. Posiadał jednak kilka elementów, mających charakteryzować nową rodzinę jednośladów ze Świdnika, które miały trafić do seryjnej produkcji w połowie lat 80. XX wieku. Elementy te to: nowa podwójna rama, większe bębny hamulcowe, czy widelec przedni wykonany z elementów odlewanych o progresywnej charakterystyce amortyzacji.
Perkoz wyróżniał się bardzo bogatym wyposażeniem, obejmującym komplet wskaźników, lusterka oraz sygnalizację działania hamulca przedniego koła. Zastosowanie nowych elementów przełożyło się na bardzo wysoką cenę pojazdu, nieadekwatną do osiągów zapewnianych przez przestarzały, opracowany pod koniec lat 60. silnik. Z tego powodu, pojazd cieszył się znikomym zainteresowaniem.
W latach 1977-78 powstało zaledwie 190 egzemplarzy serii informacyjnej.
Motocykle typu M21 produkowano do 1984 roku. W latach 1972-1984 wykonano 184 082 egzemplarzy.

Opracował: Szymon Czyżyk

Motocykl WSK M21W2 "Perkoz"

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku, / 1978

Autor / Wytwórca

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku

Czas i miejsce

Czas powstania:
1978

Miejsce powstania:
Polska, Świdnik

EFRR