Aktualności AKTUALNOŚCI
Nowe otwarcie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
main image

Nowe otwarcie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie


2023/03/31

Nowe otwarcie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie

 

Dlaczego otwarcie?

Muzeum Inżynierii i Techniki zmienia się dla Was! Nasza siedziba przy ul. św. Wawrzyńca 15 to unikatowy w skali europejskiej kompleks zajezdni. Przez ostatnie trzy lata trwała modernizacja, która możliwa była dzięki realizacji wielkiego projektu unijnego, zakładającego trzy etapy: modernizację siedziby, konserwację obiektów i stworzenie nowej wystawy stałej. Dzięki dobudowaniu poziomu -1 pod zabytkową halą D i dziedzińcem aż dwukrotnie powiększona została przestrzeń ekspozycyjna Muzeum. Zrobiliśmy wszystko, żeby siedziba w nowej odsłonie była znakomicie skomunikowana, nowoczesna i komfortowa dla zwiedzających.

 

Dlaczego nowa nazwa?

Od marca 2022 roku Muzeum funkcjonuje pod nową nazwą. Dotychczas nasze zbiory prezentowane były jedynie w niewielkim stopniu poprzez interaktywne ekspozycje dla dzieci czy wystawę zabytkowych tramwajów i samochodów. Jednak MIT to nie tylko motoryzacja, a przede wszystkim różnorodna kolekcja licząca ponad 3,5 tys. eksponatów z zakresu szeroko pojętej inżynierii i techniki.

Wśród zgromadzonych obiektów znajdują się przedmioty m.in. z dziedziny techniki odtwarzania dźwięku i obrazu czy techniki biurowej, urządzenia telekomunikacyjne i sprzęty gospodarstwa domowego, rzemiosło, przyrządy naukowo-badawcze, a także eksponaty dotyczące komunikacji miejskiej oraz pojazdy kołowe. W przeszłości wiele z nich oferowało pionierskie rozwiązania techniczne i było przedmiotem pożądania w każdym gospodarstwie domowym, biurze czy zakładzie pracy. Dziś stanowią interesujące zabytki, dające świadectwo czasów, w których powstały. Za każdym kryje się ciekawa historia, wiele z nich jest pięknie zaprojektowanych i wartych pokazania szerokiej publiczności. Przez nie bowiem możemy lepiej zrozumieć przeszłość i przygotować się do przyszłości.

 

Dlaczego nowe otwarcie?

 

2023 rok będzie dla naszego Muzeum wyjątkowy. Przypomnijmy słowa Piotra Gója, Dyrektora Muzeum: „Jestem przekonany, iż zmiana nazwy nie tylko lepiej i pełniej odzwierciedla kształt kolekcji, ale też stworzy szersze ramy dla dalszego działania i rozwoju. W pełni szanując to, co zostało wypracowane przez poprzedników, otwieramy się na coś nowego – na nowe przestrzenie ekspozycyjne, wystawy i projekty”

Po modernizacji siedziby Muzeum zyskało dodatkową przestrzeń ekspozycyjną, która pozwala na przygotowanie wystawy szeroko i przekrojowo prezentującej muzealną kolekcję. Będzie to pierwsza w Polsce tak bogata opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej, jej wpływie na przemiany miasta i życie jego mieszkańców. Wystawa będzie dostępna w 2023 roku.