Krakowski Szlak Techniki

KRAKOWSKI SZLAK TECHNIKI
warehouse img

Krakowski szlak techniki

Krakowski szlak techniki
envelope icon PODSTAWOWE INFORMACJE

Krakowski Szlak Techniki jest miejskim szlakiem dziedzictwa przemysłowego – pierwszym tego typu w Polsce. Szlak Techniki łączy 16 budowli i kompleksów, które powstały na przełomie XIX i XX wieku, ściśle związanych z rozwojem przemysłu i infrastruktury w Krakowie.

localization icon Kraków
localization icon 16 budowli
localization icon budowle powstały na przełomie XIX i XX wieku
Zobacz także

Mapa Szlaku

Mapa Szlaku

MAPA

Krakowski Szlak Techniki

Jest miejskim szlakiem dziedzictwa przemysłowego — pierwszym tego typu w Polsce. Jego trasa łączy najcenniejsze obiekty lokalnego dziedzictwa przemysłowego, usytuowane w ścisłym centrum miasta i w jego bliskim sąsiedztwie. Znajduje się na niej 17 budowli i kompleksów o wyjątkowych walorach historycznych i architektonicznych, związanych z przemysłem, komunikacją, energetyką, gazownictwem, ochroną przed pożarem i powodzią. Wybudowano je w XIX i XX w. według projektów najwybitniejszych w tym czasie polskich architektów, konserwatorów i budowniczych, takich jak T. Stryjeński. F. Mączyński, Z. Hendel. K. Knaus, M. Moraczewski, T. Talowski, J. Zawiejski, J. Rzymkowski. Niektóre z krakowskich zabytków techniki to także obiekty zaprojektowane, wzniesione i wyposażone w urządzenia techniczne przez inżynierów z innych krajów Europy, przez co są częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego. Część obiektów na szlaku nadal pełni pierwotne funkcje, inne adaptowano do nowych — w tym publicznych.

Grzegórzecki Szlak Techniki

W historii krakowskiego przemysłu i rozwoju polskiej myśli technicznej szczególne miejsce zajmują Grzegórzki. To właśnie w tej części miasta działały takie przedsiębiorstwa jak Zakłady Budowy Maszyn i Aparatury im. Ludwika Zieleniewskiego czy też Fabryka Maszyn i Odlewarnia Marcina Peterseima. W ostatnich czasach Grzegórzki zmieniają intensywnie swoje oblicze. Dawny, przemysłowy charakter tej dzielnicy odchodzi w przeszłość. Zabudowania służące niegdyś grzegórzeckim zakładom przemysłowym zniknęły bezpowrotnie lub też otrzymały nowe funkcje, inne z kolei czekają jeszcze na zagospodarowanie w nowej roli.

Z myślą o upamiętnieniu dziedzictwa i tradycji krakowskiego przemysłu na Grzegórzkach, w ramach realizacji zadania z projektu Budżetu Obywatelskiego „To tu – potęgi krakowskiego przemysłu z Grzegórzek” (nr, BO. D2/9/18) do listy obiektów znajdujących się na Krakowskim Szlaku Techniki dołączono pięć kolejnych miejsc, związanych z dziejami grzegórzeckich zakładów przemysłowych:

· C.K. Uprzywilejowana Fabryka Machin i Narzędzi Rolniczych Ludwika Zieleniewskiego,
ul. Grzegórzecka 69,

· Polsko- Szwajcarska Fabryka Czekolady Suchard S.A. (Wawel),
ul Masarska 2/4,

· Rzeźnia Miejska,
ul. Rzeźnicza 28,

· Wytwórnia Państwowego Monopolu Spirytusowego,
ul. Fabryczna 13,

· C.K. Uprzywilejowana Fabryka Maszyn i Urządzeń Rolniczych Marcina Peterseima,
ul. Żólkiewskiego 17-19


Muzeum Inżynierii i Techniki zrealizowało projekt z Budżetu Obywatelskiego. W zakres prac wchodziło zaprojektowanie elementu przestrzennego w formie wolnostojących tablic, wykonanie projektu graficznego części informacyjnej oraz montaż tablic w wyznaczonych lokalizacjach.
Pozyskano wszelkie wymagane zgody na cztery z pięciu zaplanowanych w BO tablic Grzegórzeckiego Szlaku Techniki. Niestety przy ul. Fabrycznej nie udało się postawić oznaczenia ze względu na skomplikowaną sytuację prawną terenu, która uniemożliwiała pozytywne załatwienie sprawy. Na Grzegórzkach pojawiły się więc cztery tablice, każda o szerokości 45 cm i wysokości 170 cm. Wykonane są w sposób nie tylko estetyczny, ale i dopasowany do systemu identyfikacji miasta.

obiekty krakowskiego szlaku techniki

    PLIKI DO POBRANIA (0)