OGRÓD
ZAPLANUJ WIZYTĘ
warehouse img

ZAPLANUJ WIZYTĘ W
OGRODZIE

ZAPLANUJ WIZYTĘ

Kategorie

road between point A and point B
Dojazd
exclamation mark
Informacje praktyczne, Rezerwacje
ticket
Cennik
tourist map
Mapa Oddziału
question mark
FAQ
download icon
Pliki do pobrania
Ogród Doświadczeń
localization icon AL. POKOJU 68, 31-580 KRAKÓW
localization icon 12 428 66 00 wew. 648 lub 655
localization icon szacowany czas zwiedzania – 2h
a fork and a knife destined for dining Możliwość skorzystania z oferty gastronomicznej
Godziny otwarcia
localization icon Przerwa sezonowa zamknięte
OSTATNIE MOŻLIWE WEJŚCIE
W zajezdni obowiązuje zakaz:
no bikes poruszania się na rowerze, rolkach, hulajnogach itp
no smoking palenia
no animals wprowadzania zwierząt
ticketKUP BILET

road from point A to point B Trasa do Ogrodu

Dojazd

Adres

localization icon

AL. POKOJU 68, 31-580 KRAKÓW Aleja Pokoju 68 (w GPS lepiej wpisać al. Pokoju 67 – adres CH M1)

earth planet icon

Dokładne współrzędne geograficzne : WGS84: Lat: 50.068866, Lng: 19.996882 DMS: N: 50° 04′ 06″, E: 19° 59′ 48″ GPS: N: 50° 4.110720′ , E: 19° 59.811300′

Parking

Parking dla gości Ogrodu Doświadczeń dostępny jest pod Centrum Handlowym M1 lub przy TAURON Arenie Kraków

Komunikacja Miejska

building icon

LINIA TRAMWAJOWA 1, 14, 22

Dojazd do przystanku Ogród Doświadczeń następnie przejść przez ulicę w stronę parku lotników i kierować się w prawo ok 30 m.

Cennik

Wystawa / wydarzenie

Rodzaj biletu

Cena

normalny
21 zł
ulgowy
17 zł
dziecięcy
dzieci od 3 do 6 lat
14 zł
rodzinny
2+2 lub 3+1
60 zł
Urodziny
45zł/osoba
Żyroskop
7 zł
Tor saneczkowy
3 zjazdy
7 zł
Planetarium
12 zł
Lekcja muzealna
150 zł
Gra interaktywna
150 zł
Sezonowy
normalny
150 zł
Sezonowy
ulgowy
130
Sezonowy
dziecięcy (3–6 lat)
100 zł

FAQ

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Ogród Doświadczeń jest czynny sezonowo. Zapraszamy od kwietnia do października. W pozostałych miesiącach nieczynne.

1. Zwiedzanie Ogrodu polega na doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mogą (a nawet powinni) dotykać  instalacji stanowiących eksponaty, mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie eksperymentów każdy może wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym nas świecie. Przy każdym urządzeniu znajduje się krótka instrukcja i opis na temat prezentowanego zjawiska (w języku polskim i angielskim). Wystawa przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Sporo u nas zakątków zachęcających do wypoczynku w kontakcie z przyrodą.

2. Nie ma konieczności dokonywania rezerwacji biletów.

Zapraszamy o dowolnej porze i na dowolnie długi czas w godzinach otwarcia. Podczas pierwszej wizyty zachęcamy do zaplanowania co najmniej 2 godzin na pobyt w Ogrodzie. Eksperymentowanie z wykorzystaniem każdego z około 100 urządzeń zajmuje około 1,5 – 2 godzin lub dłużej.

3. Po przybyciu do Ogrodu należy zgłosić się do Kasy, podać liczbę uczestników (dzieci poniżej 7 roku życia, uczniowie, dorośli) i rodzaj biletów oraz usług, na które się Państwo decydują. Jeśli potrzebują Państwo fakturę VAT, prosimy o przygotowanie danych koniecznych do wystawienia faktury.

4. Na obszarze Ogrodu zabrania się:

-wprowadzania i wnoszenia zwierząt z wyjątkiem psów – przewodników,

-wjeżdżania na rowerze/hulajnodze/rolkach

Zniżki i ulgi obowiązujące w Ogrodzie

Szczegółowe informacje na temat zniżek i ulg w Ogrodzie znajdziesz na stronie – LINK

Okres ważności biletów

Zakupione bilety są ważne przez 30 dni od daty wskazanej na bilecie.

Zwrot środków za zakupione bilety i usługi nie przysługuje.

INFORMACJE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń polega na samodzielnym eksperymentowaniu przy ponad 100 modelach edukacyjnych rozmieszczonych w różnych strefach tematycznych. W każdej strefie znajduje się instruktor, który służy pomocą i radą podczas eksperymentów.

Istnieje możliwość skorzystania z warsztatów edukacyjnych. Oferta edukacyjna dostępna na stronie: Warsztaty edukacyjne w Ogrodzie

Cena biletu dla grup zorganizowanych — zgodna z cennikiem (wstęp bezpłatny dla 1 opiekuna na 10 dzieci)

W celu zarezerwowania należy skontaktować się z biurem rezerwacji, czynnym od wtorku do soboty w godzinach 9:00-17:00:

– mailowo: rezerwacja@mit.krakow.pl

– telefonicznie: 428 66 00 wew. 11

Oferta gastronomiczna

Zwiedzający Ogród mogą skorzystać z oferty gastronomicznej.

Dowiedz się więcej: KLIK

OGRÓD BEZ BARIER

W Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema wierzymy, że każdy ma prawo do równego uczestnictwa w kulturze, dlatego podejmujemy działania, by była ona w pełni gotowa do przyjęcia każdej osoby, która chce odwiedzić naszą placówkę.

POLITYKA CENOWA

Bilety ulgowe przysługują osobom z niepełnosprawnościami wraz z asystentami, będącym obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Dokumentem potwierdzającymi uprawnienie do korzystania z ulgi jest legitymacja dokumentująca niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności.

Zapraszamy również z psem przewodnikiem.

OFERTA EDUKACYJNA

1) oferta dla osób z dysfunkcją wzroku:

Istnieje możliwość umówienia się na grupowe lub indywidualne oprowadzanie. Zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń z przewodnikiem trwa około 2 godzin zegarowych. Osoby z dysfunkcją wzroku mogą poruszać się w Ogrodzie Doświadczeń w obecności psa przewodnika.

2) oferta dla osób z dysfunkcją słuchu:

Ogród Doświadczeń nie posiada pętli indukcyjnej.

Istnieje możliwość umówienia się na grupowe lub indywidualne oprowadzanie oraz warsztaty tłumaczone na PJM. Zwiedzanie Ogrodu z przewodnikiem trwa około 2 godzin zegarowych. Prosimy o kontakt z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Więcej informacji o projektach na stronie: www.ogroddoswiadczen.pl

3) oferta dla osób z niepełnosprawnością ruchową:

Zajęcia edukacyjne i oprowadzania prowadzone dla tej grupy zwiedzających umożliwiają poznanie odkrywanie tajemnic nauki, od akustyki, optykę po geologię. Zwiedzanie ekspozycji Ogrodu Doświadczeń z przewodnikiem trwa około 2 godzin zegarowych.

Wszystkie przybywające grupy prosimy o informację o ilości Zwiedzających poruszających się na wózkach inwalidzkich w celu zniwelowania przeszkód architektonicznych.

Szczegółowe informacje dotyczące rezerwacji i zajęć można uzyskać: mailowo: rezerwacja@mim.krakow.pl lub telefonicznie: (wtorek-sobota – 9.00-17.00) – 12 428-66-00 wew. 11

KOORDYNATOR DOSTĘPNOŚCI

Osobą, która przyjmuje rezerwacje, udziela pomocy i wskazówek dotyczących wizyty w Muzeum, jest Kierownik Działu Edukacji i Obsługi Wystaw-pani Katarzyna Zielińska. W razie pytań prosimy o kontakt mailowy (katarzyna.zielinska@mim.krakow.pl) lub telefoniczny: 515 411 413

ZARZĄDZENIE NR 65/2021 Dyrektora Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie z dnia 6 września 2021 r. w sprawie wprowadzenia Procedury postępowania z wnioskiem o zapewnienie dostępności cyfrowej, architektonicznej lub dostępności informacyjni – komunikacyjnej – KLIK

Regulaminy

Zapoznaj się z regulaminami obowiązującymi w Muzeum Inżynierii i Techniki i jego oddziałach — KLIK

STANISŁAW LEM – PATRON OGRODU

Ogród Doświadczeń  nosi imię Stanisława Lema. Nie mamy wątpliwości co do absolutnej trafności wyboru  pisarza jako naszego patrona. Należy do panteonu sław Krakowa i jest ikoną polskiej oraz światowej literatury. Jest jednym z symboli współtworzącym esencję tożsamości i unikalny wizerunek Krakowa. Nie to jednak jest dla nas najważniejsze. Podziwiamy Stanisława Lema jako wnikliwego obserwatora naszej rzeczywistości, człowieka o otwartym na naukę umyśle, ciekawym świata. Fascynuje nas jego spojrzenie na miejsce człowieka w otaczającym nas świecie i stawianie odważnych pytań o jego przyszłość.

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 r. we Lwowie, zmarł 27 marca 2006 r. w Krakowie. Był wybitnym polskim pisarzem współczesnym, filozofem, futurologiem, eseistą i satyrykiem. Znany jest głównie z utworów science – fiction, a do najpopularniejszych jego dzieł należą np. „Solaris”, „Powrót z Gwiazd” czy „Fiasko”.

Główna część jego dorobku pisarskiego obejmuje dzieła z dziedziny filozofii i futurologii, poświęcone w szczególności rozważaniom na temat technologii, natury inteligencji, trudnościom w przekazywaniu informacji oraz wzajemnym zrozumieniu się istot inteligentnych.

Twórczość Stanisława Lema miała duży wpływ na polską, jak i światową literaturę fantastyczno-naukową. Książki Lema zostały przetłumaczone na 41 języków i sprzedały się w ponad 27 milionach egzemplarzy. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie on najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem s – f.

Dodatkowe informacje o pisarzu i jego twórczości można znaleźć na stronie: www.lem.pl

Dojazd

Adres

localization icon

AL. POKOJU 68, 31-580 KRAKÓW Aleja Pokoju 68 (w GPS lepiej wpisać al. Pokoju 67 – adres CH M1)

earth planet icon

Dokładne współrzędne geograficzne : WGS84: Lat: 50.068866, Lng: 19.996882 DMS: N: 50° 04′ 06″, E: 19° 59′ 48″ GPS: N: 50° 4.110720′ , E: 19° 59.811300′

Parking

Parking dla gości Ogrodu Doświadczeń dostępny jest pod Centrum Handlowym M1 lub przy TAURON Arenie Kraków

Komunikacja Miejska

building icon

LINIA TRAMWAJOWA 1, 14, 22

Dojazd do przystanku Ogród Doświadczeń następnie przejść przez ulicę w stronę parku lotników i kierować się w prawo ok 30 m.

Cennik

Wystawa / wydarzenie

FAQ

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Ogród Doświadczeń jest czynny sezonowo. Zapraszamy od kwietnia do października. W pozostałych miesiącach nieczynne.

1. Zwiedzanie Ogrodu polega na doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mogą (a nawet powinni) dotykać  instalacji stanowiących eksponaty, mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie eksperymentów każdy może wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym nas świecie. Przy każdym urządzeniu znajduje się krótka instrukcja i opis na temat prezentowanego zjawiska (w języku polskim i angielskim). Wystawa przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Sporo u nas zakątków zachęcających do wypoczynku w kontakcie z przyrodą.

2. Nie ma konieczności dokonywania rezerwacji biletów.

Zapraszamy o dowolnej porze i na dowolnie długi czas w godzinach otwarcia. Podczas pierwszej wizyty zachęcamy do zaplanowania co najmniej 2 godzin na pobyt w Ogrodzie. Eksperymentowanie z wykorzystaniem każdego z około 100 urządzeń zajmuje około 1,5 – 2 godzin lub dłużej.

3. Po przybyciu do Ogrodu należy zgłosić się do Kasy, podać liczbę uczestników (dzieci poniżej 7 roku życia, uczniowie, dorośli) i rodzaj biletów oraz usług, na które się Państwo decydują. Jeśli potrzebują Państwo fakturę VAT, prosimy o przygotowanie danych koniecznych do wystawienia faktury.

4. Na obszarze Ogrodu zabrania się:

-wprowadzania i wnoszenia zwierząt z wyjątkiem psów – przewodników,

-wjeżdżania na rowerze/hulajnodze/rolkach

Zniżki i ulgi obowiązujące w Ogrodzie

Szczegółowe informacje na temat zniżek i ulg w Ogrodzie znajdziesz na stronie – LINK

Okres ważności biletów

Zakupione bilety są ważne przez 30 dni od daty wskazanej na bilecie.

Zwrot środków za zakupione bilety i usługi nie przysługuje.

INFORMACJE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń polega na samodzielnym eksperymentowaniu przy ponad 100 modelach edukacyjnych rozmieszczonych w różnych strefach tematycznych. W każdej strefie znajduje się instruktor, który służy pomocą i radą podczas eksperymentów.

Istnieje możliwość skorzystania z warsztatów edukacyjnych. Oferta edukacyjna dostępna na stronie: Warsztaty edukacyjne w Ogrodzie

Cena biletu dla grup zorganizowanych — zgodna z cennikiem (wstęp bezpłatny dla 1 opiekuna na 10 dzieci)

W celu zarezerwowania należy skontaktować się z biurem rezerwacji, czynnym od wtorku do soboty w godzinach 9:00-17:00:

– mailowo: rezerwacja@mit.krakow.pl

– telefonicznie: 428 66 00 wew. 11

Oferta gastronomiczna

Zwiedzający Ogród mogą skorzystać z oferty gastronomicznej.

Dowiedz się więcej: KLIK

OGRÓD BEZ BARIER

W Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema wierzymy, że każdy ma prawo do równego uczestnictwa w kulturze, dlatego podejmujemy działania, by była ona w pełni gotowa do przyjęcia każdej osoby, która chce odwiedzić naszą placówkę.

POLITYKA CENOWA

Bilety ulgowe przysługują osobom z niepełnosprawnościami wraz z asystentami, będącym obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Dokumentem potwierdzającymi uprawnienie do korzystania z ulgi jest legitymacja dokumentująca niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności.

Zapraszamy również z psem przewodnikiem.

OFERTA EDUKACYJNA

1) oferta dla osób z dysfunkcją wzroku:

Istnieje możliwość umówienia się na grupowe lub indywidualne oprowadzanie. Zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń z przewodnikiem trwa około 2 godzin zegarowych. Osoby z dysfunkcją wzroku mogą poruszać się w Ogrodzie Doświadczeń w obecności psa przewodnika.

2) oferta dla osób z dysfunkcją słuchu:

Ogród Doświadczeń nie posiada pętli indukcyjnej.

Istnieje możliwość umówienia się na grupowe lub indywidualne oprowadzanie oraz warsztaty tłumaczone na PJM. Zwiedzanie Ogrodu z przewodnikiem trwa około 2 godzin zegarowych. Prosimy o kontakt z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Więcej informacji o projektach na stronie: www.ogroddoswiadczen.pl

3) oferta dla osób z niepełnosprawnością ruchową:

Zajęcia edukacyjne i oprowadzania prowadzone dla tej grupy zwiedzających umożliwiają poznanie odkrywanie tajemnic nauki, od akustyki, optykę po geologię. Zwiedzanie ekspozycji Ogrodu Doświadczeń z przewodnikiem trwa około 2 godzin zegarowych.

Wszystkie przybywające grupy prosimy o informację o ilości Zwiedzających poruszających się na wózkach inwalidzkich w celu zniwelowania przeszkód architektonicznych.

Szczegółowe informacje dotyczące rezerwacji i zajęć można uzyskać: mailowo: rezerwacja@mim.krakow.pl lub telefonicznie: (wtorek-sobota – 9.00-17.00) – 12 428-66-00 wew. 11

KOORDYNATOR DOSTĘPNOŚCI

Osobą, która przyjmuje rezerwacje, udziela pomocy i wskazówek dotyczących wizyty w Muzeum, jest Kierownik Działu Edukacji i Obsługi Wystaw-pani Katarzyna Zielińska. W razie pytań prosimy o kontakt mailowy (katarzyna.zielinska@mim.krakow.pl) lub telefoniczny: 515 411 413

ZARZĄDZENIE NR 65/2021 Dyrektora Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie z dnia 6 września 2021 r. w sprawie wprowadzenia Procedury postępowania z wnioskiem o zapewnienie dostępności cyfrowej, architektonicznej lub dostępności informacyjni – komunikacyjnej – KLIK

Regulaminy

Zapoznaj się z regulaminami obowiązującymi w Muzeum Inżynierii i Techniki i jego oddziałach — KLIK

STANISŁAW LEM – PATRON OGRODU

Ogród Doświadczeń  nosi imię Stanisława Lema. Nie mamy wątpliwości co do absolutnej trafności wyboru  pisarza jako naszego patrona. Należy do panteonu sław Krakowa i jest ikoną polskiej oraz światowej literatury. Jest jednym z symboli współtworzącym esencję tożsamości i unikalny wizerunek Krakowa. Nie to jednak jest dla nas najważniejsze. Podziwiamy Stanisława Lema jako wnikliwego obserwatora naszej rzeczywistości, człowieka o otwartym na naukę umyśle, ciekawym świata. Fascynuje nas jego spojrzenie na miejsce człowieka w otaczającym nas świecie i stawianie odważnych pytań o jego przyszłość.

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 r. we Lwowie, zmarł 27 marca 2006 r. w Krakowie. Był wybitnym polskim pisarzem współczesnym, filozofem, futurologiem, eseistą i satyrykiem. Znany jest głównie z utworów science – fiction, a do najpopularniejszych jego dzieł należą np. „Solaris”, „Powrót z Gwiazd” czy „Fiasko”.

Główna część jego dorobku pisarskiego obejmuje dzieła z dziedziny filozofii i futurologii, poświęcone w szczególności rozważaniom na temat technologii, natury inteligencji, trudnościom w przekazywaniu informacji oraz wzajemnym zrozumieniu się istot inteligentnych.

Twórczość Stanisława Lema miała duży wpływ na polską, jak i światową literaturę fantastyczno-naukową. Książki Lema zostały przetłumaczone na 41 języków i sprzedały się w ponad 27 milionach egzemplarzy. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie on najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem s – f.

Dodatkowe informacje o pisarzu i jego twórczości można znaleźć na stronie: www.lem.pl