ZBIORY ONLINE
Prototyp skutera WFM Osa M52a
main image
download mark
Galeria zdjęć
Model 3D

Prototyp skutera WFM Osa M52a

Warszawska Fabryka Motocykli, / 1962 - 1964

Autor / Wytwórca

Warszawska Fabryka Motocykli

Czas i miejsce

Czas powstania:
1962 - 1964

Miejsce powstania:
Polska, Warszawa

Na początku lat 60. XX wieku pojawiła się szansa eksportu polskich skuterów na ogromny rynek zbytu, jakim były Indie. Produkowany dotychczas w Polsce skuter WFM Osa M50, nie do końca sprawdzał się w warunkach indyjskich. Na podstawie doświadczeń wyniesionych z kilkudniowego rajdu po Indiach, przystąpiono do prac nad modelem WFM Osa M52. Najważniejszymi zmianami, jakie wprowadzono w Indyjce w stosunku do poprzedniego modelu było zainstalowanie mocniejszego silnika S-3 i polepszenie systemu jego chłodzenia poprzez wprowadzenie dmuchawy. Premiera nowej Osy miała miejsce na XXXI Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1962 roku. Wszystkie egzemplarze wyprodukowane w tym roku, trafiły na rynek indyjski. Od 1963 roku model M-52 był dostępny na rynku krajowym.
Konstrukcję M-52 próbowano nadal rozwijać. Tak powstał prototyp WFM Osa M52a, czyli ostatnia wersja rozwojowa skutera Osa M52, opracowana w latach 1962-64 w biurze konstrukcyjnym Warszawskiej Fabryki Motocykli. Modyfikacje względem dotychczasowej wersji pojazdu obejmowały zastosowanie większych, 14’ kół, obrotowe osadzenie przedniego reflektora na widelcu zawieszenia, zmianę kształtu osłon na nowocześniejszy i bardziej ergonomiczny oraz wprowadzeniu nowego silnika z czterobiegową skrzynią przekładniową.
Władze państwowe podjęły decyzję o likwidacji Warszawskiej Fabryki Motocykli, zmianie profilu produkcji i wcieleniu przedsiębiorstwa, od stycznia 1965 roku, do Państwowych Zakładów Optycznych. Do tego czasu zbudowano osiem prototypów Osy M52a i poczyniono zaawansowane przygotowania do rozpoczęcia jego seryjnego wytwarzania.
Po likwidacji WFM pojazdy trafiły do Zakładów Metalowych w Nowej Dębie, gdzie, po kilku latach postoju, podjęto decyzję o ich fizycznej likwidacji. Opisywany egzemplarz jest jedynym zachowanym. Przetrwał dzięki staraniom jednego z pracowników zakładów. W 1980 roku po inwentaryzacji majątku przedsiębiorstwa został odkupiony z dokumentami Osy M52. Po krótkim okresie eksploatacji został odstawiony. Później został odrestaurowany przez prywatnego kolekcjonera. MIM odkupiło pojazd w 2013 roku.

Opracował: Szymon Czyżyk

Prototyp skutera WFM Osa M52a

Warszawska Fabryka Motocykli, / 1962 - 1964

Autor / Wytwórca

Warszawska Fabryka Motocykli

Czas i miejsce

Czas powstania:
1962 - 1964

Miejsce powstania:
Polska, Warszawa

EFRR