ZBIORY ONLINE
Prototyp samochodu Honker 4×4 pickup
main image
download mark
Galeria zdjęć

Prototyp samochodu Honker 4x4 pickup

Fabryka Samochodów Honker, / 2009 - 2010

Autor / Wytwórca

Fabryka Samochodów Honker

Czas i miejsce

Czas powstania:
2009 - 2010

Miejsce powstania:
Polska, Lublin

Prezentowany pojazd to najnowszy wariant rozwojowy polskiego samochodu terenowego Honker, produkowanego od 1988 roku głównie na potrzeby armii.
Prace nad pierwszym polskim samochodem terenowym rozpoczęto pod koniec lat 70. XX wieku. Stworzone prototypy i serie próbne przygotowały grunt pod produkcję seryjną, która ruszyła w 1988 roku w Fabryce Samochodów Rolniczych w Poznaniu, pod nazwą Tarpan 4011. W kolejnych etapach rozwojowych samochodu, zmieniono nazwę na Honker. Pochodzi ona od kryptonimu polskiego ataku na Monte Cassino w czasie II wojny światowej – w języku angielskim oznacza krzyk dzikich gęsi.
W odróżnieniu od podstawowego modelu Honker 4×4, produkowanego głównie na potrzeby wojska, pickup miał trafić przede wszystkim na rynek cywilny. Prototyp wykonany w latach 2009-2010, od seryjnych Honkerów 4×4 różni się nie tylko kształtem i rozmiarami nadwozia, ale i luksusowym wyposażeniem obejmującym między innymi skórzaną tapicerkę. W ramach akcji promocyjnej, prezentowany pojazd brał udział w wyprawie z Lublina do EL Aaiún w Maroku. Pokonał kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, a znaczna część trasy przebiegała po bezdrożach pustyni Sahara i gór Atlas.
Prototyp samochodu Honker 4×4 pick up posiada konstrukcję ramową oraz nadwozie stalowe. Silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem napędza, za pośrednictwem pięciostopniowej skrzyni wyposażonej w reduktor biegów, obie osie z blokadami mechanizmu różnicowego. Układ hamulcowy ma charakter dwuobwodowy ze wspomaganiem – w pojeździe zamontowano przednie hamulce tarczowe, a tylne bębnowe. Zawieszenie przednie i tylne umieszczono na resorach piórowych, drgania tłumią hydrauliczne amortyzatory teleskopowe.
Produkcja seryjna tej odmiany pojazdu nie rozpoczęła się, bo Fabryka Samochodów Honker znalazła się w złej sytuacji finansowej. Tym samym prezentowany egzemplarz jest jedynym istniejącym.
Część rozwiązań wprowadzonych w prezentowanym prototypie znalazła się w pojazdach seryjnych, na przykład sterowana elektronicznie skrzynia biegów produkcji koreańskiej (KIA).

Opracował: Szymon Czyżyk

Prototyp samochodu Honker 4x4 pickup

Fabryka Samochodów Honker, / 2009 - 2010

Autor / Wytwórca

Fabryka Samochodów Honker

Czas i miejsce

Czas powstania:
2009 - 2010

Miejsce powstania:
Polska, Lublin

EFRR