Zbiory muzealne
Muzeum Inżynierii i Techniki gromadzi zbiory z zakresu historii techniki, inżynierii, przemysłu oraz rzemiosła. W kolekcji przeważają urządzenia techniczne: maszyny, narzędzia, sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Muzealia zgrupowane są w trzynastu działach tematycznych:
- pojazdy szynowe,
- pojazdy kołowe,
- komunikacja miejska,
- inżynieria miejska,
- technika odtwarzania dźwięku,
- technika odtwarzania obrazu,
- technika biurowa,
- telekomunikacja,
- technika gospodarstwa domowego,
- rzemiosło,
- przyrządy naukowo-badawcze,
- maszyny przemysłowe,
- varia.
Ponadto kolekcja obejmuje materiały archiwalne i fotografie związane z krakowską inżynierią miejską oraz działalnością lokalnych zakładów rzemieślniczych i przemysłowych.
Zakres chronologiczny kolekcji obejmuje okres drugiej i trzeciej rewolucji przemysłowej, ze szczególnym skupieniem na przemianach cywilizacyjnych na ziemiach polskich i życiu codziennym mieszkańców miast.
Muzeum zgromadziło zbiory pochodzące zarówno z zakupów, jak i darów od osób prywatnych, firm i instytucji publicznych.
Pierwszy wpis do Księgi Inwentarzowej Muzealiów pochodzi z kwietnia 1999 r. i jest to adapter „Koncertnyj 3”, wyprodukowany w ZSRR ok. 1960 roku; pod numerem MIM 1000 wpisany został motocykl Sokół 125 (08.2009), wyprodukowany przez Zakłady Samochodowe nr 2 w Warszawie w 1948 r.; pod numerem MIM 2000 wpisany został woltomierz tablicowy marki Drake & Gorham, wyprodukowany w Wielkiej Brytanii na przełomie XIX i XX w. (wpis 01.2019).
Obecnie do Księgi inwentarzowej Muzealiów wpisanych jest ponad 2900 pozycji, na co składa się ponad 3300 obiektów.
Więcej szczegółów znaleźć można w zakładkach poszczególnych działów.