WYSTAWY
„Miasto. Technoczułość”
main image

„Miasto. Technoczułość”

WYSTAWA STAŁA
TRASA DO MIM

Wystawa „Miasto. Technoczułość”

 

Pierwsza w Polsce tak szeroka opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej, jej wpływie na przemiany miasta i życie jego mieszkańców.

Zapraszamy na podróż w czasie – od pierwszych koncepcji miast, przez kolejne epoki, w tym obie rewolucje przemysłowe i powojenną modernizację, aż po czasy współczesne, a nawet do przyszłości. Patrzymy na techniczny portret miasta nie tylko z uważnością i szacunkiem, ale także z czułością.

W świat myśli inżynieryjnej wprowadzi aż 600 niezwykłych zabytków techniki, w tym eksponaty o unikatowym charakterze. Narrację uzupełniają repliki, modele, makiety, materiały audiowizualne i zdjęcia. W Strefie LAB, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, można samodzielnie wykonać doświadczenia. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć podstawowe jednostki układu SI.

Wśród unikatowych eksponatów znalazły się: pochodzące z Krakowa i Gdańska drewniane rury wodociągowe z XVI w., maszyna parowa F. Wichterle, drewniana pralka klepkowa Miele, maszyna do pisania dla niewidzących Picht, fonograf Edisona, pierwsze polskie telefony, maszyna szyfrująca Feldfernschreiber, odbiorniki radiowe Marconi 4LS/1 i Olympic-Z, luksusowy zestaw muzyczny Capello Roma (ze skalą geograficzną), jedna z pierwszych lamp elektronowych polskiej produkcji – trioda Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, kuchnia elektryczna „Gródek”, kuchenka gazowa New World, lodówka Electrolux do zabudowy z lat 20. XX w., suszarka do włosów Fön, samochód Polski Fiat 508, motocykl CWS Sokół 1000 M111, prototypy pojazdów takie jak mikrosamochód Smyk, komputer Odra 1305, czy prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz minikomputera PSPD 90 krakowskiej produkcji.

Przygotowanie nowej wystawy stałej jest trzecim — po modernizacji siedziby Muzeum i konserwacji muzealiów — ostatnim już etapem realizacji unijnego projektu.

Przy okazji zwiedzania wystawy stałej zapraszamy również do Hali F, gdzie prezentowane są zabytkowe wagony tramwajowe – szczegóły.

W ramach biletu można skorzystać z audioprzewodnika dostępnego w kasie Muzeum.


Ścieżka zwiedzania wystawy:

Ścieżka wystawy zaczyna się na poziomie -1 (Prolog) biegnie w górę, → do hali E (Początki, Miasto Przednowoczesne). → Następnie prowadzi przez Strefę LAB w hali H, → schodzi znowu na poziom –1 hali L (I Rewolucja Przemysłowa) i dalej, na tym samym poziomie → przechodzi do (II Rewolucja Przemysłowa, Ku współczesności, strefa odpoczynku) → Następnie prowadzi na górny poziom hali D (Powojenna modernizacja, Transformacja, Epilog).

Plan zwiedzania wystawy stałej "Miasto.Technoczułość" w MIT

 


  • wypowiedź komisarza wystawy Olgi Jaros i Dyrektora Muzeum Piotra Gója

 

 

 


 

 

KURATORZY WYSTAWY

Szymon Czyżyk

Beata Krzaczyńska

dr Adam Szczupak

Monika Widzicka

Filip Wróblewski

dr Piotr Żabicki

 

KOMISARZ WYSTAWY

Olga Jaros

Powiązane zajęcia edukacyjne